Jak czyścić złoto z kamieniami?

2021-07-13
Jak czyścić złoto z kamieniami?

Złota biżuteria od tysięcy lat nie wychodzi z mody i nie zanosi się na to, by kiedykolwiek miało się tak stać. Wszystko dzięki temu, że złoto jest ponadczasowe, trwałe i wartościowe, co sprawia, że doskonale nadaje się do oprawiania pięknych kamieni szlachetnych. Choć złota biżuteria także może z czasem się zabrudzić i stracić dawny połysk, złoto to niesamowicie wdzięczny materiał, który można w łatwy sposób wypolerować, by przywrócić mu świetność. Ale jak wygląda sprawa czyszczenia złotej biżuterii z różnego rodzaju kamieniami?

Złoto z kamieniami: delikatna materia

Złoto samo w sobie jest materiałem stosunkowo trwałym, choć ten aspekt zależy w dużej mierze od próby złota, z jakiego wykonano dany przedmiot oraz od domieszek różnych metali znajdujących się w stopie. Mimo wszystko gładkie złoto niezwykle łatwo jest wyczyścić. Wystarczy profesjonalny płyn lub ściereczka zakupiona u jubilera, a nawet domowe sposoby z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków, by szybko i łatwo wyczyścić naszą złotą biżuterię i przywrócić jej dawny blask. Ale jak czyścić złoto z kamieniami? Nie zawsze możemy tutaj użyć tych samych sposobów, co w przypadku biżuterii bez kamieni. Wszystko zależy bowiem od rodzaju samych kamieni, a także sposobu ich zamocowania w pierścionku czy kolczykach.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jak sprawdzić złoto bez próby? Oznaczenie złotej biżuterii >>>

Na co przede wszystkim trzeba uważać przy czyszczeniu złotej biżuterii z kamieniami? Na to, z jakimi konkretnie kamieniami mamy do czynienia. Szczególnej ostrożności wymagają bowiem miękkie kamienie naturalne, takie jak: perła, koral, turkus, bursztyn i wiele innych. Z pewnością biżuterii z takimi kamieniami nie możemy traktować chemicznymi detergentami, a często nawet specjalistycznymi płynami jubilerskimi przeznaczonymi do czyszczenia biżuterii. Dlaczego? Pewne agresywne reakcje chemiczne mogłyby sprawić, że nasz bursztyn czy koral zmieni swój wygląd, na przykład stanie się matowy, czy nawet zacznie się kruszyć. Jeśli natomiast chodzi o perły, zazwyczaj są one przyklejone do biżuterii ze względu na ich delikatną budowę, a taki klej potrafi się rozpuścić pod wpływem dłuższego moczenia w ciepłej wodzie czy użycia różnych środków do czyszczenia. Jeśli chodzi o inne kamienie, takie jak najpopularniejsze w biżuterii cyrkonie, zazwyczaj możemy je czyścić zarówno domowymi, jak i specjalistycznymi sposobami. A co z diamentami? Te drogocenne kamienie wbrew pozorom są wyjątkowo trwałe i twarde, a ich niezwykły blask rzadko ulega zabrudzeniom. Dlatego wystarczy od czasu do czasu je odświeżyć za pomocą zwykłego roztworu lekko ciepłej wody z mydłem bądź płynem do naczyń, co pozwoli wymyć brud zbierający się pomiędzy kamieniami.

Czyszczenie złota z kamieniami: 3 praktyczne sposoby

Jak już wspomnieliśmy, metoda czyszczenia złotej biżuterii z kamieniami powinna być dostosowana przede wszystkim do samych kamieni. Poniżej przedstawiamy sprawdzone i praktyczne sposoby na czyszczenie złota z różnymi kamieniami. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować uszkodzenia swojej biżuterii, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do pracowni jubilerskiej, gdzie profesjonaliści wyczyszczą Twoje pierścionki, kolczyki czy bransoletki w sposób szybki i bezpieczny.

  1. Jednym ze sposobów czyszczenia biżuterii z kamieniami jest jej gotowanie. W tym celu wystarczy naszykować naczynie z wodą oraz niewielkie sitko. Biżuterię wkładamy do sitka, które zanurzamy w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń lub proszku do prania. Podgrzewamy wodę stopniowo, by uniknąć szoku termicznego dla kamieni, a następnie gotujemy biżuterię przez 10 do 20 minut. W przypadku większych zabrudzeń możemy dodatkowo użyć miękkiej szczoteczki. Nie jest to metoda, którą możemy zastosować przy wszystkich rodzajach kamieni, ale dobrze sprawdzi się na przykład w przypadku rubinów, szafirów, diamentów, granatów, jadeitów czy topazów.
  2. Jak wyczyścić biżuterię z pozostałymi kamieniami, które nie nadają się do gotowania? W tym przypadku również najbezpieczniejsza będzie ciepła woda, jednak nie powinniśmy doprowadzać jej do wrzenia. Wystarczy rozpuścić w niej kilka kropel delikatnego detergentu czyszczącego, a następnie zanurzyć biżuterię w roztworze. Można dodatkowo wypolerować ją ściereczką nasączoną tym samym roztworem lub użyć miękkiej szczoteczki, która nie porysuje powierzchni złota ani kamieni. Należy pamiętać, by nie szorować zbyt mocno miejsc, w których oprawione są kamienie, by nie uszkodzić trzymających je pazurków lub struktury samego kamienia.
  3. Szczególnym wyzwaniem może okazać się czyszczenie biżuterii z naturalnym opalem. W tym przypadku należy bowiem dbać o to, by chronić kamień przed nadmiernym wysuszeniem. Opal to kamień wymagający wilgoci, gdyż składa się po części właśnie z wody. Dlatego czyszczenie i przechowywanie opali wymaga utrzymywania ich w warunkach wilgotnych, na przykład wkładania na noc do pojemniczka z wodą lub owinięcia wilgotną ściereczką i schowania do woreczka. Tak zadbana biżuteria z opalem będzie zawsze zachwycać nas swoim blaskiem i wyjątkowymi kolorami.

CZYTAJ TAKŻE: Jaki pierścionek podbije serce każdej narzeczonej >>>

pixel