Jak czyścić złotą biżuterię?

2021-06-15
Jak czyścić złotą biżuterię?

Złota biżuteria to piękna pamiątka, która zostaje z nami na długie lata. Noszona na co dzień może jednak szybko stracić swój pierwotny blask, a nawet odpowiednio przechowywane złoto niższej próby potrafi zmienić kolor. Z tym problemem można sobie poradzić na kilka sposobów. Jeśli jednak nie chcemy od razu udawać się z tym do jubilera, możemy wypróbować domowe sposoby czyszczenia złota.

Jak czyścić złotą biżuterię?

Sposobów czyszczenia złotej biżuterii jest kilka, a metodę najlepiej dobrać do rodzaju zabrudzenia, jaki chcemy usunąć.

Jeśli posiadamy biżuterię niższej próby (na przykład 333), to zawiera ona w sobie także pewną domieszkę srebra, które, jak wiemy, ma tendencję do zmieniania koloru na ciemniejszy. Taką biżuterię najłatwiej będzie wyczyścić profesjonalnym płynem do czyszczenia biżuterii lub ściereczką, które możemy zakupić u jubilera lub w Internecie. Pamiętajmy jednak, że w takim płynie nie powinniśmy moczyć pierścionków, kolczyków lub wisiorków z kamieniami naturalnymi - perłami, bursztynem, koralem czy turkusem. Zwykłe cyrkonie czy piękne brylanty bez problemu odświeżymy właśnie takim preparatem. Specjalnej ściereczki kupionej u jubilera nie wolno także prać, ponieważ wtedy straci ona swoje czyszczące właściwości.

Jeśli jednak nasza złota biżuteria straciła blask w wyniku częstego użytkowania, możemy sobie z tym poradzić w zaciszu domowym. Są to zwykle zabrudzenia związane z kąpaniem się w biżuterii, pryskaniem jej perfumami, poceniem czy sprzątaniem lub gotowaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu unikanie tych zabrudzeń, czyli zdejmowanie całej biżuterii tuż po wejściu do domu i zakładanie jej dopiero przed wyjściem. Od czasu do czasu każdą biżuterię warto jednak wyczyścić.

Czym czyścimy złoto w domu?

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie czegoś, co każdy z nas ma w kuchni - płynu do naczyń. Dzięki jego właściwościom odtłuszczającym doskonale poradzi on sobie z brudem ukrytym w zakamarkach pomiędzy kamieniami i szybko przywróci dawniejszy blask naszej biżuterii. Wystarczy wymieszać w misce ciepłą wodę z niewielką ilością płynu bądź szarego mydła, zanurzyć złoto w roztworze i pozostawić na kilka minut. Przy mocniejszych zabrudzeniach możemy nieco pomóc sobie ściereczką lub zużytą, miękką szczoteczką do zębów (na przykład taką przeznaczoną dla dzieci). Na koniec dokładnie płuczemy biżuterię pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha miękką ściereczką. Niektórzy do czyszczenia biżuterii używają także pasty do zębów, jednak warto pamiętać, że taka pasta często ma właściwości mocno ścierające, zatem może nieco porysować naszą biżuterię.

A co w przypadku, gdy płyn do mycia naczyń nie poradzi sobie z zabrudzeniami na naszej biżuterii? Warto wtedy spróbować sposobu z użyciem sody oczyszczonej. Wykładamy wówczas dno miski (ważne, by nie była metalowa) folią aluminiową, wlewamy szklankę gorącej wody i dodajemy dwie łyżeczki sody oczyszczonej oraz tyle samo soli kuchennej. Po wymieszaniu całego roztworu i rozpuszczeniu składników wkładamy złoto do roztworu i czekamy, aż soda i sól zaczną działać. W zależności od zanieczyszczeń proces ten może potrwać nawet do kilku godzin. Kiedy już biżuteria odzyska swój blask i piękny, złoty kolor, płuczemy ją w chłodnej wodzie i wycieramy miękką ściereczką. Zamiast sody oczyszczonej można wybrać także proszek do pieczenia.

Istnieją także inne domowe sposoby czyszczenia złotej biżuterii, na przykład z użyciem soku z cytryny, octu czy kwasku cytrynowego. Gdy jednak te domowe sposoby nie spełnią do końca naszych oczekiwań, najlepiej będzie udać się do pracowni jubilerskiej, gdzie nasza biżuteria zostanie profesjonalnie wyczyszczona i wypolerowana z użyciem specjalistycznych narzędzi.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek?

Złoty łańcuszek to jeden z najczęściej wybieranych elementów biżuterii na prezent, jednak także jeden z najszybciej brudzących się. To właśnie łańcuszek ma największy kontakt z naszą skórą, która często się poci, a w ogniwkach naszego łańcuszka zaczyna zbierać się brud. Jeśli nie będziemy go regularnie czyścić, nasza biżuteria nie tylko straci dawny połysk, ale wręcz może zacząć zbierać różne zanieczyszczenia.

Czym czyścimy złote łańcuszki? Wszystkie z wyżej wymienionych domowych sposobów będą odpowiednie, ale pamiętajmy, że w przypadku łańcuszka lepiej nie używać szczoteczki do zębów, gdyż narażamy go wówczas na zerwanie. Również polerując łańcuszek ściereczką, należy robić to bardzo delikatnie, by zbyt mocno go nie pociągnąć. Jeśli chodzi o włosy, które często lubią wkręcać się w niektóre sploty łańcuszków, należy regularnie usuwać je delikatnie spomiędzy oczek, a nawet obcinać nożyczkami, uważając oczywiście, by nie przeciąć łańcuszka. Profesjonalne czyszczenie u jubilera od czasu do czasu jest jednak wskazane – domowe sposoby doskonale sprawdzą się jako szybkie odświeżenie naszej złotej biżuterii.

CZYTAJ TAKŻE: Jak sprawdzić złoto bez próby? >>>

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel