Złoto klasyczne, białe czy różowe? Jakie wybrać na obrączki?

2022-09-15
Złoto klasyczne, białe czy różowe? Jakie wybrać na obrączki?

 

Najczęściej wybieranym kruszcem do wyrabiania obrączek ślubnych jest złoto. Jakie wybrać, by cieszyć się swoją obrączką przez resztę życia? Do dyspozycji mamy trzy kolory złota: żółty, biały i różowy. Dziś podkreślamy zalety każdego z nich i pomagamy podjąć właściwą decyzję. Podpowiadamy też, jaką próbę złota najlepiej wybrać.

Obrączki ślubne - symbol wyjątkowego uczucia

Pierścionek zaręczynowy z czystego złota zdecydowanie podkreśla trwałość uczucia i przywiązanie, ale to bez wątpienia obrączka ślubna jest niepowtarzalnym symbolem miłości, wierności i nierozerwalnego charakteru związku. Do produkcji obrączek wykorzystywane są różne metale szlachetne, jednak to drogocenne i czyste złoto najlepiej podkreśla wartość uczucia łączącego dwoje ludzi. Ten rodzaj metalu szlachetnego ma wyjątkowe znaczenie. Oznacza trwałość, niezniszczalność i czystość. Ciężko sobie wyobrazić ceremonię zaślubin bez pełnych symboliki złotych obrączek. Pośród klientów sklepów jubilerskich są osoby o różnym guście i upodobaniach. Właśnie z tego powodu w produkcji biżuterii ślubnej można zaobserwować coraz śmielsze trendy i nowatorskie pomysły. Popularnością cieszą się obrączki ślubne wysadzane rozmaitymi kamieniami szlachetnymi czy takie o fantazyjnym kształcie i wzornictwie. Ważnym kryterium wyboru jest także barwa złota.

Jaki kolor złota wybrać na obrączki?

Kolor złota to pojęcie, którym posługujemy się od stosunkowo krótkiego czasu. Kilka dekad temu oczywistym wyborem dla narzeczonych były obrączki z tradycyjnego żółtego złota. Z czasem jednak w branży jubilerskiej pojawiły się obrączki ślubne z różowego oraz białego złota. Owe kolory zyskały na popularności nie tylko dzięki obrączkom. W powyższej tonacji zaczęły pojawiać się także inne wyroby, na przykład pierścionki zaręczynowe. Każdy z wymienionych kolorów złota posiada swoje zalety oraz grono swoich zwolenników.

Złoto klasyczne - zawsze w modzie

Zdaniem niektórych w przypadku złota jedynym słusznym wyborem są wyroby jubilerskie w klasycznym żółtym kolorze. Jest on uważany za ponadczasowy i uniwersalny. Trendy, także w kwestii biżuterii, szybko się zmieniają, jednak tradycyjne złote obrączki to bez dwóch zdań ponadczasowa klasyka gatunku. Chcesz mieć pewność, że biżuteria ślubna Ci się nie znudzi? Postaw na tradycyjny żółty odcień złota.

Różowe złoto - postaw na oryginalność

Tą postać metalu szlachetnego najczęściej wybierają osoby, które lubią się wyróżniać. Delikatny różowy odcień powstaje w wyniku połączenia żółtego złota ze srebrem oraz odrobiną miedzi. Złoto różowe jest często wybierane przez zwolenniczki biżuterii w stylu vintage. Barwa ta idealnie współgra i podkreśla urok wielu kamieni szlachetnych. Jednak kolor złota to nie jedyny sposób na nadanie obrączkom oryginalnego charakteru. To nasz wybór, czy na obrączce pojawią się takie elementy jak wygrawerowane imię czy data. Obecnie znane są przeróżne sposoby na to, aby nasza biżuteria ślubna była oryginalna i jedyna w swoim rodzaju.

Białe złoto - hit ostatnich lat

Biżuteria w postaci białego i różowego złota najczęściej występuje w wyrobach zawierających 58,5 czystego złota w stopie. Białe złoto to wynik połączenia czystego złota z domieszką srebra, niklu czy palladu. Zachwyca elegancją i nowoczesnością i sprawdzi się w przypadku kobiet, które na codzień wybierają biżuterię ze srebra.

Jak wybrać właściwy kolor złota dla siebie?

Zakup biżuterii w odpowiednim kolorze powinien być podyktowany osobistymi upodobaniami, typem urody oraz dotychczasowymi doświadczeniami. Jeżeli do tej pory zawsze wybierałaś srebrną biżuterię i nie przepadasz za złotem, wówczas warto sięgnąć po model z białego złota. A co z osobami, które nie mogą się zdecydować na jeden konkretny kolor? Wówczas idealnym rozwiązaniem wydaje się zakup obrączek ze stopu złota w różnych kolorach.

Próby złota - co warto wiedzieć?

Na początku warto wspomnieć, czym tak w ogóle jest próba złota. Otóż próba złota wskazuje, ile procent czystego złota znajduje się w danym wyrobie jubilerskim. Inaczej mówiąc świadczy o zawartości złota w złocie. Pozostała wielkość to stop innych metali. Jakie rodzaje próby złota występują najczęściej w odniesieniu do biżuterii?

  • Próba złota 333 - zawiera 33,3 czystego złota

  • Próba złota 585 - zawiera 58,5 czystego złota

  • Próba złota 750 - zawiera 75 czystego złota

Przyszłym mężom nierzadko zależy na jak najwyższej szlachetności zakupionej biżuterii, którą obdarują swoją ukochaną. Zawartość metalu szlachetnego ma zatem niemałe znaczenie. Jaka próba złota jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Próba złota 585 jest najchętniej wybieraną i najczęściej spotykaną próbą. Złoto próby 585 wyróżnia się dobrymi własnościami fizycznymi, takimi jak duża wytrzymałość, idealny blask oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ich kolor nie zmienia się z upływem lat ani się nie ściera. Ponadto może występować w kolorze żółtym, białym, różowym, a nawet czarnym. Można by rzec - jedyny słuszny wybór. Nie musi on jednak oznaczać optymalnego wyboru dla każdego. Niektórzy młodzi sięgają po obrączki z próbą złota 750. Oznacza ona, że zawartość złota w produkcie wynosi aż 75 procent. Wyższa próba złota wykorzystywana jest przy wytwarzaniu wyrobów z kamieniami szlachetnymi i diamentami. Jak na wyroby jubilerskie zawartość złota na poziomie 75 procent szlachetnego kruszcu to wyjątkowo dobry wynik. Jednak wyższa próba to także większa kruchość. Powodem jest duża miękkość złota w czystej postaci. Taka biżuteria jest efektowna i wartościowa, jednak zdecydowanie bardziej delikatna i podatna na odkształcenia, głębokie rysy i inne wyraźne ślady użytkowania nawet po krótkim okresie używania. Na pytanie "jaką próbę złota wybrać?" każda para musi sobie odpowiedzieć sama w oparciu o swoje osobiste oczekiwania.

Wybór tych idealnych obrączek na całe życie jest sprawą indywidualną przyszłych małżonków. Szeroki asortyment wyrobów ze złota różnej próby pozwoli każdej parze odszukać obrączki ślubne ze złota spełniające ich najśmielsze oczekiwania.

pixel