Szafir w biżuterii: co to znaczy?
Choć w biżuterii i nie tylko zachwyca nas wiele kolorowych kamieni naturalnych, jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wyjątkowych jest szafir - kamień o niezwykłej barwie i niebanalnym znaczeniu. Przyjrzyjmy się dziś kolorom, symbolice oraz najczęstszym zastosowaniom szafiru w biżuterii. Zapraszamy do lektury!
Szafir – znaczenie
Kamienie naturalne cechują się nie tylko swoimi charakterystycznymi odcieniami. Każdy z nich ma bowiem również swoje własne, wyjątkowe znaczenie, a nawet moc oddziaływania! A jak jest z szafirem?
Szafiry cenione są od tysięcy lat i to nie tylko dzięki wyjątkowo intensywnej, niebieskiej barwie. Choć występują nie tylko w kolorze niebieskim, to nazwa szafir wywodząca się z języków greckiego i arabskiego oznacza właśnie: niebieski kamień. To właśnie z tym kolorem najczęściej go kojarzymy i to on jest często przyczyną różnych nadawanych szafirowi znaczeń. Jednym z nich jest na przykład symbol nieba – Persowie wierzyli bowiem, że niebo ma swój błękitny kolor właśnie dzięki odbiciu światła od wielkiego szafiru. W starożytnej Grecji wierzono jednak, że szafir to kamień związany z duchowością, przepowiedniami i mistycyzmem, dlatego przypisano go jako symbol boga Apolla. W średniowieczu powszechne było także przekonanie, że szafir chroni przed złem, pokusami diabła, a nawet śmiercią, dlatego nosili go w formie biżuterii między innymi papieże czy biskupi. Szafir uznawany jest także za kamień mający zdolności do odprężania i uspokajania umysłu, odpędzania złych myśli, ale także pomocny przy medytacji i wzmacniający dar jasnowidzenia. Wiele osób wierzy, że szafiry pomagają zwalczać dolegliwości związane z pęcherzem, nerkami czy skórą oraz polepszają działanie różnych lekarstw. Mogą nawet regulować poziom ciśnienia krwi oraz wspomagać prawidłową pracę serca. Szafir ma też dobroczynny wpływ na zdrowy sen.
Pierścionek zaręczynowy z szafirem
Skoro szafiry mają tak wiele znaczeń i właściwości, czy będą odpowiednim wyborem do pierścionka zaręczynowego? Jak najbardziej! Bowiem szafir to nie tylko niezwykle szlachetny kamień, ale także symbol pokoju oraz talizman małżeńskiego szczęścia. Taki właśnie pierścionek z szafirem cejlońskim otrzymała między innymi Kate Middleton od samego księcia Williama. Co więcej, szafir w pierścionku zaręczynowym uznawany jest także za symbol czystości, prawdy i miłości - wszystkich przymiotów najważniejszych dla zakochanej pary. Poza znaczeniem szafiru, pierścionek z tym kamieniem pięknie wpasuje się w każdą okazję i kreację, gdyż jego kolor jest bardzo uniwersalny. Jeszcze lepiej wyglądał będzie otoczony drobnymi, białymi diamentami i oprawiony w żółte lub białe złoto.
Jak rozpoznać szafir?
Wydawać by się mogło, że rozpoznanie szafiru nie jest niczym trudnym - przecież charakteryzuje się on wyjątkową, niebieską barwą. To prawda, ale nie zapominajmy, że szafiry występują też w wielu innych odcieniach – od przezroczystych po łososiowe, różowe czy pomarańczowe. Co więcej, inne kamienie naturalne także mogą mieć odcienie zbliżone do szafirowego. Jak więc bezbłędnie rozpoznać naturalny szafir?
Niestety, rozpoznanie autentyczności szafiru gołym okiem jest praktycznie niemożliwe - nawet przez doświadczonych ekspertów. Kiedy jednak chcemy powierzchownie określić rodzaj kamienia, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na barwę. Szafir charakteryzuje się wyjątkowo intensywną, ciemnoniebieską barwą, a to odróżnia go od wielu innych kamieni naturalnych. Pewną podpowiedzią odnośnie autentyczności i czystości szafiru jest też cena biżuterii - z pewnością zbyt niska cena będzie wskazówką, że może to nie być prawdziwy szafir wysokiej jakości. Jeśli jednak zależy nam na dokładnym sprawdzeniu konkretnego kamienia naturalnego, najlepszym wyjściem będzie zlecenie badań w profesjonalnym laboratorium gemmologicznym. Można także udać się do jubilera, który posiada specjalistyczny tester kamieni naturalnych. Najbezpieczniejszym wyjściem, gdy chcemy kupić biżuterię z naturalnym szafirem, będzie dokonanie zakupu w zaufanym sklepie jubilerskim, który do zakupu dołączy certyfikat poświadczający autentyczność kamieni.
CZYTAJ TAKŻE: Jaki pierścionek podbije serce każdej narzeczonej? >>>