Najpopularniejsze sploty łańcuszków — co warto o nich wiedzieć?

2023-06-02
Najpopularniejsze sploty łańcuszków — co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze sploty łańcuszków — co warto o nich wiedzieć?

Wybierając biżuterię w postaci łańcuszka, bierzemy pod uwagę przeróżne aspekty, takie jak jego grubość, długość, typ kruszcu czy próba, z jakiej został wykonany. Bardzo istotnym parametrem jest także rodzaj użytego splotu. To on decyduje o ostatecznym wyglądzie łańcuszka oraz o tym, jak będzie się prezentować na szyi. W tym artykule przedstawiamy krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach splotów.

Splot łańcuszka — co to takiego? Co warto wiedzieć?

Czym jest splot łańcuszka i dlaczego ma tak duże znaczenie w kwestii zakupu biżuterii? To wynik pomysłowości i nieograniczonej wyobraźni twórców biżuterii w postaci łańcuszków. Sposób połączenia poszczególnych ogniw oraz ich kształt decyduje o tym, jak ostatecznie zaprezentuje się dana biżuteria. Pomaga także stwierdzić, czy łańcuszek sprawdzi się jako samodzielna ozdoba, czy też warto go wzbogacić o efektowną zawieszkę.

Być może zastanawiasz się: czy istnieje typowo męski splot łańcuszka? Co ciekawe, te same sploty nierzadko są wybierane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Panowie zwykle sięgają jednak po modele bardziej masywne. Najczęściej kupowanym przez nich wariantem są różne kombinacje splotu pancerka.

Charakterystyka najpopularniejszych splotów łańcuszków

Przyjrzyj się charakterystyce najpopularniejszych splotów i zdecyduj, który z nich najbardziej pasuje do Ciebie. Być może jest to efektowny splot łańcuszka bizantyjskiego, przestrzenny splot Singapur, a może prosta i minimalistyczna linka?  

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sploty łańcuszków oraz ich krótką charakterystykę.

Splot ankier

Splot ankier to jeden z najbardziej klasycznych splotów, w związku z czym pasuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Regularne ogniwa, najczęściej owalne, połączone są ze sobą pod kątem 90 stopni. Łańcuszki o drobnych elementach można zestawić z zawieszką, zaś wersja z większymi ogniwami świetnie prezentuje się samodzielnie.

Splot lisi ogon

Kolejny splot w naszym zestawieniu to lisi ogon. Jego nazwa nawiązuje do fantazyjnie wyprofilowanych elementów, które kształtem przypominają kitę lisa. Łańcuszki w tej postaci stanowią idealną bazę do różnego rodzaju zawieszek oraz pięknie odbijają światło.

Splot pancerka

Splot pancerka to wyjątkowe połączenie wytrzymałości i elegancji. Spłaszczone masywne ogniwa są niezwykle odporne, zaś ich staranny szlif odpowiada za zjawiskowy efekt odbijania światła. To jeden z chętniej wybieranych splotów przez mężczyzn, co nie znaczy, że nie pasuje także paniom.

Splot Gucci

Kolejny splot łańcuszka — splot Gucci- to ciekawa wariacja klasycznej pancerki. Składają się na nią owalne ogniwa z poprzeczną belką. Splot wygląda niezwykle efektownie, więc nie ma konieczności łączenia go z zawieszką. Wersje masywniejsze owego łańcuszka są chętnie wybierane przez mężczyzn.

Splot kłos

Powyższy splot łańcuszka składa się z nietypowych, lekko wygiętych ogniw, które splecione ze sobą tworzą ciasną i zbitą formę. Niekiedy, dla urozmaicenia łańcuszka, dodawane są ogniwa o innym kolorze niż pozostałe. Splot kłos jest przeznaczony dla pań oraz noszony bez żadnych dodatków.

Splot królewski

Splot królewski, nazywany również bizantyjskim, to wyjątkowy i wyrafinowany splot w jubilerstwie. Skomplikowana struktura zachwyca swoim zjawiskowym wyglądem i fantazyjną formą. Łańcuszek bizantyjski noszony jest samodzielnie zarówno przez mężczyzn jak i kobiety.

Splot Mona Lisa

Splot Mona Lisa to dość skomplikowana konstrukcja, w której małe oczka przeplatają się z większymi, a dodatkowo mniejsze ogniwa są ułożone w większych. Jest to bardzo efektowny i kobiecy splot, dzięki czemu idealnie prezentuje się na pełnej wdzięku, delikatnej szyi.

Splot Singapur

Splot ten nazywany jest także twisted crub (z ang. skręcona pancerka). Cechą charakterystyczną splotu jest przestrzenny efekt uzyskany dzięki lekkiemu skręceniu poszczególnych ogniw łańcuszka. Dzięki temu ozdoba pięknie mieni się w słońcu i zapewnia niepowtarzalny blask. 

Splot taśma

Nazwa splotu nawiązuje do jego oryginalnej struktury i zwraca uwagę na bardzo płaski splot polegający na gęstym ułożeniu ogniw. Ten rodzaj splotu sprawia, że biżuteria jest lejąca, przez co idealnie przylega do ciała. Powyższy łańcuszek sprawdzi się najlepiej jako samodzielna ozdoba, bez żadnych zawieszek.

Splot corda

Splot łańcuszka corda został zaprojektowany na wzór sznura. Jest to wariacja stworzona dla kobiet, które preferują okazałe i wyraziste sploty łańcuszków. O masie łańcuszka decyduje rodzaj użytych ogniw, które mogą być wypełnione bądź dmuchane, czyli puste w środku. Ten skręcany i bogaty splot najlepiej prezentuje się bez zawieszki.

Splot linka

Wiele kobiet preferuje minimalistyczne sploty łańcuszków, wśród których prym wiedzie łańcuszek linka, inaczej nazywany żyłką lub żmijką. Łączenie ogniw jest zupełnie niewidoczne, dzięki czemu łańcuszek stanowi idealną bazę do różnego rodzaju zawieszek.

Można by wymieniać jeszcze dużo więcej fantazyjnych splotów łańcuszków, a te przedstawione powyżej to jedynie najpopularniejsze warianty. Zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu internetowego Roren.pl i zakupu łańcuszka o splocie odpowiadającym Twoim preferencjom!

pixel