Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
Pierwszą szczęśliwą odbiorczynią wręczonego podczas zaręczyn pierścionka z diamentem w historii została Maria Burgundzka. Ofiarował go starający się o rękę córki Karola Zuchwałego, arcyksiążę Maksymilian Habsburg w 1477 roku. Na którym palcu księżna Burgundii nosiła swój pierścionek zaręczynowy? O tym źródła milczą. Jednak tradycja niesie ze sobą określone zasady postępowania w tej kwestii, a narodowo-kulturowe wzorce wskazują jednoznacznie, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy.
Romantyzm czy ekonomia?
Mimo iż obyczaj zrękowin z ofiarowaniem pierścionka zapoczątkowany został przez księżniczkę belgijską i króla Niemiec, jako gwarant ich późniejszego kontraktu małżeńskiego, akt ten w późniejszym czasie nabrał nowych konotacji. W Stanach Zjednoczonych Ameryki w XIX wieku sporządzono specjalną formułę prawną, związaną z kwestiami narzeczeństwa. Przepis umożliwiał porzuconym pannom na dochodzenie swoich racji przed sądem, przeciwko ich niedoszłym mężom, za zerwanie zaręczyn. Pierścionek był wtedy zarówno dowodem, jak i majątkowym zabezpieczeniem dla niedoszłej panny młodej. Prawo to obowiązywało do lat trzydziestych dwudziestego wieku.
Polska versus inne kraje. Na którym palcu nosi się pierścionek?
To, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy, nie jest kwestią oczywistą, biorąc pod uwagę zasady przyjęte w poszczególnych krajach. Wbrew pozorom nie jest to sprawa błaha, ponieważ obecność obrączki lub pierścionka w określonym miejscu jest często wyznacznikiem statusu noszącej go osoby. Ciekawym jest fakt, że w większości krajów, w których zwyczaj ten obowiązuje, jest ono noszony na serdecznym palcu lewej dłoni. W Polsce od XIX wieku noszony jest na prawej. Dlaczego? Do czasu klęski Powstania Styczniowego w 1864 roku pierścionki zaręczynowe i obrączki noszone były na prawej dłoni, tylko w przypadku śmierci męża lub narzeczonego. Po nieudanej próbie zrywu Polaków, na znak narodowej żałoby, nie tylko wdowy po poległych, ale również mężatki i narzeczone przełożyły swoje obrączki na prawe dłonie. Obyczaj ten zachował się do dziś.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Wybór miejsca, na które można przenieść zaręczynowy pierścionek, kiedy jego miejsce zajmuje obrączka ślubna, jest już sprawą dowolną. Potencjalni zalotnicy mają wyraźny sygnał, że interesująca ich pani jest teraz mężatką. Kobiety w tym temacie wykazują się ogromną kreatywnością. Jeżeli forma i kształt biżuterii taką opcję umożliwiają, pierścionek i obrączka mogą być noszone nadal na jednym palcu. Dość często spotykanym rozwiązaniem jest przełożenie pierścionka zaręczynowego z ręki prawej na lewą. Pierścionek jest wtedy pięknie wyeksponowany i z pewnością bardziej przykuwa uwagę. Innym sposobem jest zawieszenie pierścionka na łańcuszku, na szyi, lub przymocowanie go do elegancko dobranej bransoletki na ręce. Najmniej polecaną opcją jest schowanie zaręczynowego pierścionka do szafy.