Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

2018-11-09
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

To, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, jest oczywiście sprawą uznaniową, choć może nie do końca. Każdego czasem kusi, aby łamać utarte obyczaje, ale czy warta skórka wyprawki? Niewątpliwie pierścionek zaręczynowy umieszczony w ustalonym miejscu jest pewnym komunikatem społecznym. Jednak w zależności od kraju i tradycji, jego stałe umiejscowienie może dawać sprzeczne sygnały. Jakie znaczenie ma pierścionek zaręczynowy? Na której ręce nosi się go w Polsce, a na której w innych krajach?

Starożytne krążki sympatii w cieniu Sfinksa i piramid

Mimo iż w Europie za początek obyczaju wręczania pierścionków uważa się akt zapoczątkowania kontraktu małżeńskiego przez króla niemieckiego Maksymiliana Habsburga z księżniczką belgijską Marią Burgundzką, obyczaj ten praktykowany był już w starożytnym Egipcie. Ówcześni Egipcjanie, chcąc poślubić swoje wybranki, wręczali im kółka wykonane z metalowego drutu. W późniejszym okresie, co zamożniejsi stosowali do tego celu bardziej szlachetne materiały takie jak złoto, brąz czy kość słoniowa.

Obyczaje przedmałżeńskie antycznej Grecji

Podobnie jak w Egipcie, tak w antycznym Rzymie i Grecji, jako świadectwo swoich poważnych zamiarów wobec przyszłych wybranek, mężczyźni wręczali kobietom metalowe krążki. Zwyczaj ten zarezerwowany był jednak dla osób pochodzących z wyższych warstw społecznych. Wraz ze stopniowym zaawansowaniem technologicznym, przedmioty te nabierały coraz subtelniejszych kształtów, a wykorzystywane materiały zależały od zasobów ekonomicznych zalotnika. Grecki obyczaj nakazywał wybrance nosić pierścionek na serdecznym palcu lewej dłoni. Według ówczesnych wierzeń, żyły z tego palca miały kierować się wprost do serca. Obyczaj ten rozpowszechnił się w całej Europie i przetrwał do dziś. Jednak nie wszędzie jest tak samo.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Zaręczynowy pierścionek umieszczony w zwyczajowo ustalonym miejscu jest między innymi wyraźnym komunikatem społecznym. Mężczyźnie wychowanemu w kulturze, w której taki zwyczaj występuje, symbol ten przekazuje jasny sygnał, że kobieta, która go posiada, postanowiła być żoną innego mężczyzny. We wszystkich krajach europejskich zachował się jak dotąd grecki obyczaj. Wyjątkiem jest jednak… Polska. Do XIX wieku polskie kobiety również nosiły pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni, a na prawej w przypadku śmierci narzeczonego. Obyczaj ten zmieniło tragiczne wydarzenie, jakim było zakończone klęską Powstanie Styczniowe w 1864 roku. W tamtym czasie, na znak solidarności w żałobie całego narodu polskiego, wszystkie kobiety, nie tylko wdowy, przełożyły swoje obrączki na prawą stronę i tak zostało do dziś.

Co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?

Niewątpliwie najmniej korzystnym rozwiązaniem jest schowanie pierścionka zaręczynowego do szafy. Szkoda, aby piękna biżuteria od ukochanego, niosąca ze sobą przyjemne wspomnienia, miała spoczywać w zapomnieniu. Pomysłowość pań w tym temacie jest nieograniczona. Pierścionek może być nadal noszony na serdecznym palcu, łącznie z obrączką, pod warunkiem że estetyki obydwu precjozów nie kłócą się nawzajem. Dość powszechnym rozwiązaniem jest przeniesienie pierścionka na palec lewej dłoni. Eleganckim motywem ozdobnym jest również zaręczynowy pierścionek, zawieszony na szyi na odpowiednio dobranym łańcuszku.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel