Jak rozpoznać prawdziwe perły?

2024-02-27
Jak rozpoznać prawdziwe perły?

Wiele kobiet kocha perły za ich naturalność oraz delikatny i niewinny charakter. Obecnie na szeroką skalę produkowane są rozmaite imitacje pereł, które nie mają jednak większej wartości. Pojawia się zatem pytanie: jak rozpoznać naturalne perły? Udzielamy praktycznych wskazówek!

Rodzaje pereł - to musisz wiedzieć

Istnieje kilka wariantów klasyfikacji pereł, jednak najistotniejszy z nich dotyczy sposobu ich pozyskiwania. Zgodnie z powyższym kamienie możemy podzielić na:

 • perły naturalne,

 • perły hodowlane,

 • perły syntetyczne.

Naturalne perły to perły jedyne w swoim rodzaju, które powstają bez jakiejkolwiek ingerencji ludzkiej. Perły hodowlane wytwarzane są z pomocą człowieka, zaś ostatni rodzaj to produkowane masowo perły sztuczne.

Kolejny istotny podział uwzględnia miejsce występowania pereł, które mogą pochodzić z przeróżnych akwenów. W ramach owej klasyfikacji wyróżniamy:

 • perły słonowodne - pochodzące z mórz i oceanów,

 • perły słodkowodne - pochodzące z rzek i jezior.

Do najcenniejszych okazów pereł słonowodnych należą perły Akoya hodowane w Japonii czy perły Tahiti z Polinezji Francuskiej. Z uwagi na to, że perły morskie zdecydowanie trudniej pozyskać, są one znacznie droższe od odmian słodkowodnych.

Inna klasyfikacja zakłada podział pereł ze względu na ich kształt. Do najpopularniejszych okazów należą:

 • perły okrągłe,

 • perły owalne,

 • perły barokowe,

 • perły połówkowe,

 • perły ćwiartkowe,

 • perły w kształcie kropli,

 • perły w kształcie ziarna.

Jak odróżnić perły prawdziwe od imitacji?

Perły występują w dwóch różnych postaciach: naturalnej i syntetycznej. Należy przy tym pamiętać, że perły hodowlane również zaliczamy do pereł prawdziwych. Co więcej, 99% naturalnych pereł dostępnych w salonach jubilerskich to właśnie perły hodowlane. Niestety wielu sprzedawców wykorzystuje brak doświadczenia klientów i liczy na to, że imitacja zostanie uznana za cenną perłę naturalną.

Jak odróżnić perły naturalne i hodowane od imitacji pereł? Pierwszą cechą rozpoznawczą jest rozmiar. Perły powstające w muszli mają ograniczone możliwości wzrostu i osiągają maksymalnie 15 mm średnicy. Naturalne minerały posiadają też nieregularne kształty. Kolejna cecha dotyczy powierzchni, która w przypadku prawdziwych pereł jest nierównomierna. Można na niej dostrzec delikatne pierścienie czy różne niedoskonałości. Nie bez znaczenia jest także kolor - w przypadku prawdziwych pereł rzadko jest jednolity. 


Planujesz oświadczyny? >> Sprawdź nasze pierścionki zaręczynowe


 

Jak powstają prawdziwe perły?

Perły naturalne powstają na skutek reakcji ochronnej mięczaków na ciało obce, które przenika do wnętrza muszli. Perły są zbudowane z tej samej masy perłowej, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię muszli. Perły naturalne stanowią dobro luksusowe i występują niebywale rzadko. Zainteresowanie tymi wyjątkowymi minerałami było tak wysokie, że z czasem zaczęto wytwarzać perły hodowane, których rozwój jest zainicjowany i kontrolowany przez człowieka i polega na wprowadzeniu do wnętrza muszli tkanki innego osobnika - dawcy.

Naturalna barwa perły a barwiona

Naturalna barwa perły jest rezultatem procesu mineralizacji, która zachodzi w muszlach małży. Jest ona zazwyczaj delikatna i subtelna, często mająca odcienie białego, kremowego lub różowego. Zdarzają się także szare, ciemnoszare lub czarne perły.

Perły barwione są poddawane procesowi sztucznego zabarwienia, aby uzyskać pożądany kolor, co może prowadzić do bardziej intensywnych i niestandardowych odcieni. Mogą wykazywać równomierniejszą dystrybucję koloru, podczas gdy naturalne perły mogą mieć bardziej zróżnicowaną barwę z uwagi na naturalne procesy ich powstawania.

Perły naturalne a hodowane. Poznaj różnice

Perła naturalna to jedyny w swoim rodzaju okaz, który powstaje bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Ten rodzaj pereł jest obecnie bardzo rzadko dostępny i niezwykle kosztowny. Innym rodzajem prawdziwych pereł są perły hodowane przez człowieka. Jakie zatem odróżnić perłę naturalną od hodowanej?

W tym celu możemy zastosować metodę wglądu opartą na działaniu promieni rentgenowskich. Po pierwsze, w przypadku pereł hodowlanych dostrzeżemy jądro, które jest jaśniejsze względem pozostałych warstw. Perły bezjądrowe wykażą natomiast obecność niewielkiego pustego obszaru. Po drugie, perły wytwarzane z pomocą człowieka mają wyższą gęstość oraz mogą być lekko chropowate. Po trzecie, badanie radiograficzne pereł hodowlanych ukazuje jasną plamę oddzieloną od warstw zewnętrznych czarną linią graniczną.

Inną metodą rozróżnienia pereł jest rzucenie ich na płaską powierzchnię z wysokości. Okazy naturalne, rzucone na płaską powierzchnię z wysokości 70 cm, odbijają się na wysokość 30-40 cm. Perły hodowane, rzucone na płaską powierzchnię z tej wysokości, odbijają się nieco wyżej.

Sztuczne perły - jak powstają

Ogromna popularność pereł przyczynia się do tworzenia ozdób stanowiących imitację prawdziwego kamienia. Ich produkcja przebiega na różne sposoby. Pośród sztucznych pereł wyróżniamy ozdoby z rybiego srebra (szklane kulki pokryte zmielonymi łuskami), zębów manata, masy perłowej ślimaka, muszli, szkła czy plastiku. Ozdoby te niekiedy do złudzenia przypominają prawdziwe perły, dlatego tak ważny jest zakup biżuterii u sprawdzonego i uczciwego jubilera.

Biżuteria z perłami - jak wybrać?

Marząc o romantycznej biżuterii z perłami mamy do wyboru szeroki wachlarz błyskotek. Klasyczny sznur pięknych pereł, kolczyki, bransoletki i naszyjniki z dodatkiem tego wyjątkowego minerału - wszystko to doda każdej kobiecie elegancji i blasku. Wyjątkowym i ekskluzywnym akcentem biżuteryjnym są także subtelne pierścionki z perłą osadzoną w żółtym, różowym lub białym złocie. Pierścionki z perłą sprawdzą się idealnie w roli biżuterii zaręczynowej. Podczas zakupów warto jednak zadbać o wysoką jakość zakupionej biżuterii. Wyjątkowe modele pierścionków oferuje uznana i ceniona marka Roren. Powyższa biżuteria cechuje się solidnym wykonaniem, wysoką jakością oraz atrakcyjnym wzornictwem.

Podsumowanie

Pomimo iż większość pereł w światowym obiegu to perły hodowlane - nadal są one utożsamiane z symbolem ponadczasowego piękna i luksusu. Korzystając z oferty sprawdzonego jubilera możesz nabyć wyjątkową biżuterię z perłą, która doda Ci blasku i szyku podczas niejednej okazji!

 

Przeczytaj także:

pixel