Za co Polki pokochały biżuterię antykwaryczną?

2022-01-12

W czasach masowej produkcji i wszechobecnego importu każda rzecz wykonana ręcznie lub wiekowa jest na wagę złota. Na wagę złota - dosłownie i w przenośni - jest więc także biżuteria antykwaryczna. Wyjątkowe wyroby ze złota i srebra ozdobione najróżniejszymi kamieniami szlachetnymi podbijają serca Polek, które szukają egzemplarzy biżuterii wyjątkowej, z duszą i historią, której próżno szukać dziś w sieciowych sklepach jubilerskich.

Co to jest biżuteria antykwaryczna?

Zanim wymyślono różnego rodzaju maszyny do produkcji biżuterii, tworzenia gotowych odlewów czy oprawiania kamieni, wszystko to robiono ręcznie, a jubiler był prawdziwym sztukmistrzem, potrafiącym z kawałka złota lub srebra stworzyć istne cuda.

Biżuteria antykwaryczna jest najpiękniejszym świadectwem tamtych czasów - wzornictwa i sposobu wykonania błyskotek dziesiątki, a nawet setki lat temu.

Taka biżuteria jest wyjątkowa nie tylko ze względu na ręczne wykonanie czy użyte kamienie szlachetne, ale przede wszystkim dlatego, że dziś często dostępne są jedynie pojedyncze jej egzemplarze. Kupując biżuterię antykwaryczną, możesz więc mieć pewność, że w Twoje ręce trafia coś niepowtarzalnego, co z upływem czasu nie będzie tracić na wartości, a wręcz przeciwnie - może jedynie zyskać.

Jak może wyglądać biżuteria antykwaryczna?

Wiele zależy od epoki oraz stylu, w których została stworzona. W stylu klasycznym, pod koniec XVIII i na początku XIX wieku bardzo popularnym wzorem była na przykład kamea, czyli najczęściej wizerunki różnych postaci rzeźbione w kamieniu szlachetnym. Kamieniem tym mógł być koral, onyks, muszla czy nawet lawa. W tamtych czasach powstało także wiele medalionów czy sekretników o prostej, harmonijnej formie i kompozycji. Najchętniej stosowane kamienie to między innymi perły oraz onyksy, jednak do popularnych ozdób należała także czarna emalia.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów z tamtych lat są kwiaty i symbole florystyczne wyrzeźbione w koralu. Później z kolei przyszła pora na odejście od prostych, minimalistycznych form i tworzenie biżuterii bardzo ozdobnej, w rozbudowanych kompozycjach i odważnych kolorach. Zaczęło też wówczas powstawać złoto dmuchane, dęte, które jednak było bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego dziś nie zachowało się wiele egzemplarzy tamtej biżuterii. Bardzo modne były na przykład broszki, które mogły stanowić zarówno wisior, jak i sekretnik.

W drugiej połowie XIX wieku pojawiło się także wiele motywów zwierzęcych i roślinnych odwzorowanych z pieczołowitą precyzją oraz kunsztem. Jednym z najpopularniejszych symboli biżuterii antykwarycznej z tamtego okresu jest wąż oraz misterne, ażurowe i ozdabiane kamieniami kwiaty. Choć motywy zmieniały się wraz ze zmianą epok i postrzegania świata, to jednak metody wykonania biżuterii i kamienie używane do jej ozdabiania często pozostawały podobne. Dlatego w wyrobach z tamtych lat bez trudu znajdziemy oprawione ręcznie w złoto bądź srebro:

  • perły,
  • onyksy,
  • markazyty,
  • turkusy,
  • korale.

Tego typu biżuteria antykwaryczna ma dziś ogromną wartość nie tylko finansową, ale przede wszystkim historyczną oraz artystyczną. Wraz z upływem lat takie błyskotki będą stawać się coraz bardziej unikatowe, przez co mogą jedynie zyskać na swej wartości.

Skąd się wzięło zainteresowanie tego typu biżuterią?

Biżuteria antykwaryczna zachwycała swoim wyglądem i precyzją wykonania już setki lat temu, jednak tak samo zachwyca również dziś. W XVIII czy XIX wieku była symbolem arystokracji, bogactwa i szykownej elegancji, na którą mogli pozwolić sobie nieliczni. W XX wieku i czasach wojen światowych nieraz stanowiła wybawienie, bo gdy pieniądz przestawał mieć jakąkolwiek wartość, złota biżuteria miała ją zawsze. Dlatego dziś chętnie sięgają po nią osoby miłujące się w wyrobach z duszą, które opowiadają swoistą historię, a przy okazji zachwycają niepowtarzalnym wyglądem i wzornictwem.

Powtarzające się, monotonne wzory i modele biżuterii produkowanej dziś to “masówka”, która często nie ma w sobie nic wyjątkowego. Z kolei biżuteria antykwaryczna to sztuka, która doskonale wpasowuje się w coraz częściej doceniany dziś styl vintage. Bardzo chętnie wybierają ją Panny Młode, które właśnie w tym stylu pragną urządzić swoje wesele. Stanowi także doskonały pomysł na prezent zarówno dla babci czy mamy, jak i dla siostry bądź przyjaciółki, które cenią sobie wyroby unikatowe i wyróżniające się na dzisiejszym rynku jubilerskim.

pixel