Kamienie szlachetne – co znajdujemy w sprzedaży

2019-02-21
Kamienie szlachetne – co znajdujemy w sprzedaży

Brylant

Do najtrwalszych, a jednocześnie najrzadszych kamieni szlachetnych należy brylant. Powstaje wskutek obróbki diamentów, które są najczystszą, krystaliczną formą węgla. Przecięcie jednej ścianki diamentu może zająć nawet kilka godzin – to najlepiej obrazuje, jak twardym i wytrzymałym materiałem jest! Praca nad jednym kamieniem może więc trwać nawet kilka dni. Obróbka diamentu w taki sposób, by powstał z niego brylant jest więc bardzo trudnym zadaniem. Efekt jest jednak wart poświęceń – brylanty są przepiękne i nigdy nie tracą na wartości!

Szafir

Szafir pod względem wytrzymałości niewiele ustępuje diamentom i brylantom. Szafir jest w rzeczywistości odmianą kordunu. W jego składzie znajduje się żelazo i tytan, stąd niebieskie zabarwienie kamienia. Jest on jednak również spotykany w innych odcieniach, ale nigdy w czerwieni. Do najbardziej wartościowych szafirów zalicza się te pochodzące z Kaszmiru, Birmy i Tajlandii. Szafiry mogą być jasne (pochodzące ze Sri Lanki) lub ciemne (Australia). Szlifuje się je w podobny sposób, co diamenty.

Rubin

Podobnie jak szafir, rubin również jest rodzajem kordunu. Zazwyczaj występuje w kolorze czerwonym, niekiedy z odcieniami niebieskiego. Również podlega obróbce szlifierskiej, a jego ceny mogą być nawet wyższe, niż w przypadku diamentów!

Szmaragd

Szmaragdy są z kolei odmianą berylu. Nazwa odzwierciedla kolor kamienia – w języku łacińskim smaragdus oznacza zieleń. W tym właśnie kolorze występują szmaragdy. Im ciemniejsza zieleń, tym bardziej interesujący jest kamień. Szmaragdy o większych gabarytach zazwyczaj nie mają żadnej skazy w postaci pęknięć czy zmętnień.

Topaz

Topaz to nazwa, która z języka greckiego (topazos) oznacza: poszukiwać. Topaz to inna nazwa krzemianu glinu. W jego składzie znajduje się fluor, a kamień występuje przede wszystkim w odcieniach niebieskiego: błękitu, niebiesko – zielonego, zielono – żółtego.. Dzięki ciekawym kombinacjom kolorystycznym, topaz jest przepiękną ozdobą biżuterii.

Perła

Powiada się, że perły to najlepsi przyjaciele każdej kobiety. Nic dziwnego – są przepięknym elementem biżuterii. Perły są naturalnym wytworem życia wodnego: tworzone są przez małże, żyjące zarówno w słodkich, jak i słonych wodach. Powstanie perły jest bardzo ciekawym zjawiskiem – następuje wskutek podrażnienia małża czynnikiem zewnętrznym. Tworzy on wówczas masę perłową, z której po jakimś czasie kształtuje się okrągła perła. Istotnym czynnikiem wpływającym na ostateczną jakość perły jest środowisko, w jakim powstaje.

pixel