Jak odróżnić białe złoto od srebra?

2021-10-20

Choć złoto to metal szlachetny, nie wszyscy przepadają za jego klasycznym, żółtym odcieniem. Na szczęście dziś w sklepach jubilerskich dostępne są różne kolorystyczne odmiany złota - białe, czerwone czy nawet różowe. Spośród nich największą popularnością cieszy się złoto białe, choć na pierwszy rzut oka można je pomylić ze srebrem. Jak więc odróżnić od siebie te dwa metale szlachetne?

Białe złoto: cechy charakterystyczne

Dla większości osób zaskakujące są przede wszystkim dwie cechy charakterystyczne białego złota. Po pierwsze: białe złoto nie występuje w naturze. Po drugie: nie jest ono do końca białe. Jego kolor jest wynikiem ingerencji ludzkiej, a konkretnie dodania do klasycznego, żółtego złota domieszek innych metali, takich jak nikiel, cynk, pallad czy srebro. Tak powstały stop metali ma za zadanie imitować biały kolor platyny przy zachowaniu większości właściwości naturalnego złota. I choć faktycznie nowe wyroby z białego złota kolorem najbardziej przypominają srebro, jest to zasługa pokrycia ich dodatkową warstwą rodu – kolejnego metalu szlachetnego, który ma za zadanie wyeliminować żółtawy połysk przebijający się ze stopu. Rodem pokrywa się często także srebro, co sprawia, że jest ono uodpornione na ciemnienie, a jednocześnie zyskuje taki sam odcień jak białe złoto. Właśnie dlatego na pierwszy rzut oka tak ciężko je od siebie odróżnić. Warstwa rodu, którą pokryta jest nowa biżuteria, z czasem się jednak wyciera, dlatego białe złoto wraz z upływem czasu będzie stawało się coraz mniej białe, a zacznie przybierać charakterystyczny, nieco “słomkowy” blado-złoty odcień. Oczywiście wyroby takie można ponownie pokryć warstwą rodu, by odnowić ich pierwotny, przypominający platynę wygląd.
Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest zawartość niklu w stopie białego złota. Dlaczego? Ponieważ nikiel to metal często wywołujący reakcję alergiczną na skórze. W związku z tym przed zakupieniem biżuterii z białego złota warto sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteśmy uczuleni na dodatek tego metalu w stopie.

Czym różni się białe złoto od srebra?

Pomimo bardzo zbliżonego wyglądu biżuterii z białego złota oraz ze srebra, istnieje pomiędzy tymi dwoma metalami wiele różnic. Główną z nich jest oczywiście skład stopu. Srebro występuje najczęściej w próbie 925, co oznacza, że 92,5% stopu stanowi czyste srebro, a reszta to dodatek innego metalu, najczęściej miedzi. Z kolei białe złoto próby 585 składa się w 58,5% z czystego, żółtego złota, a pozostałe domieszki metali, takich jak nikiel czy pallad, decydują o kolorze i innych właściwościach całego stopu. Z tego też względu logiczne jest, że białe złoto będzie o wiele droższe od srebra. Nie jest to jednak jedyna różnica, po której można rozpoznać biżuterię srebrną bądź białe złoto.

Istotną kwestią odróżniającą białe złoto od srebra jest to, jak zachowują się oba te metale w trakcie codziennego użytkowania. Srebro jest metalem miękkim, w związku z czym jest bardziej podatne na zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia niż złoto białe.

Poza tym, charakterystyczną cechą srebra jest niestety zmiana koloru na ciemniejszy, co ma miejsce na skutek reagowania srebra z różnymi cząsteczkami zawartymi na przykład w powietrzu. Białe złoto wysokiej próby (np. 585) nie będzie zmieniać koloru na ciemniejszy. Z drugiej jednak strony, gdy po kilku latach użytkowania z biżuterii zacznie ścierać się wierzchnia warstwa rodu, to na wyrobach wykonanych ze srebra będzie o wiele trudniej to zauważyć ze względu na naturalnie biały odcień srebra. Białe złoto zacznie wówczas robić się coraz bardziej żółtawe, a przywrócenie mu ponownie białego blasku będzie wymagało ponownego pokrycia warstwą rodu.

Jak więc odróżnić białe złoto od srebra?

Najprościej będzie sprawdzić wybitą na biżuterii próbę. Obecnie wszystkie wyroby jubilerskie sprzedawane w Polsce muszą posiadać wybite przez Urząd Probierczy oznaczenie próby stopu. Jeżeli więc na Twoim pierścionku, obrączce czy bransoletce znajdziesz oznaczenie 925, to najprawdopodobniej będzie to biżuteria wykonana ze srebra. Jeśli natomiast wyroby w tym samym kolorze posiadają oznaczenie 585 lub inne charakterystyczne dla złota (np. 333, 375 lub 750), to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to biżuteria z białego złota. Aby jednak mieć stuprocentową pewność, najlepiej udać się do jubilera, który w profesjonalny sposób jest w stanie określić, z jakiego konkretnie metalu wykonano dany przedmiot.

Jak nie dać się oszukać, kupując białe złoto?

Aby przypadkiem nie kupić zamiast niego biżuterii srebrnej, warto przede wszystkim dokonywać zakupów tylko w sprawdzonych i zaufanych sklepach jubilerskich. Należy koniecznie sprawdzić, czy dany pierścionek, kolczyki czy inny przedmiot, który chcemy kupić, posiada wybitą próbę, a jeśli nie możemy jej znaleźć - warto poprosić sprzedawcę o jej wskazanie. Pamiętajmy, że białe złoto jest znacznie droższe od srebra, dlatego nie warto dać się skusić na podejrzanie niską cenę.

pixel